Две години Преспа: „Ние сме за утре, тие се за некни“ | Северна Македонија | DW | 17.06.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Две години Преспа: „Ние сме за утре, тие се за некни“

Пред две години на денешен ден во селото Нивици, Преспа беше потпишан Договорот меѓу Грција и Македонија со кој беше ставен крај на повеќедеценискиот спор за името. Потсетник на една изјава која остави длабока трага.

Една од првите изјави која ја добивме на 17 јуни 2018 година, откако министрите за надворешни работи Никос Коѕијас и Никола Димитров ставија параф на Преспанскиот договор, беше онаа на Константинос Селцас, етнички Македонец од Лерин и тогашен пратеник во грчкиот парламент од редовите на владејачката Сириза на премиерот Алексис Ципрас.

Селцас тогаш оцени дека Договорот го поздравуваат и Македонците кои живеат во Грција.

Гледај видео 02:59

„Ние сме за утре, тие се за некни“

На втората годишнина од Договорот, еве го и интервјуто со долгогодишниот посредник во спорот, Метју Нимиц кое го правевме непосредно пред првата годишнина од потпишувањето. 

- Нимиц: Требаше да го напишам Преспанскиот договор на кинески

 

DW.COM

Реклама