Грција – предвремени избори | Вести | DW | 01.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Грција – предвремени избори

Во Грција на есен веројатно ќе се одржат предвремени парламентарни избори. На Владата и‘ е потербно малку повеќе време за исполнување на зцртаните задачи, но е принудена да оди на предвремени избори, изјавил висок владин претставник, кој побарал да остане анонимен. Поради тоа во застој се активностите околу приватизацијата, што инаку се смета за еден од основните владини приоритети. Властите во Атина официјално ја отфрлаат можноста од предвремени избори.