Грција: Задржани бегалци на пат кон Македонија | Свет | DW | 16.11.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Грција: Задржани бегалци на пат кон Македонија

Грчката полиција сопрела околу 200 мигранти и баратели на азил кои тргнаа од Солун кон границата со Македонија со надеж дека оттаму можат да го продолжат патот кон другите европски земји.

Десетици грчки полицајци во опрема за демонстрации со штитови во текот на вчерашниот ден ги истуркале мигрантите во близината на центарот на Солун и им го блокираа патот со полициски автобуси. Мигрантите, меѓу кои имало и семејства со мали деца, одбиле да се разотидат и седнале на улица. Никој не е повреден во кусото соочување од двете страни, по кој мигрантите беа спречени да се упатат кон границата со Македонија, за оттаму да го продолжат патот кон централна Европа. 

Над 60.000 мигранти и бегалци кои прво стигнаа во Грција останаа блокирани во земјата. Некои земји ги засилија своите гранични премини да ги спречат илегалните мигранти, додека други одбија да ги примат според планот на ЕУ за нивно распределување во земјите од Унијата.

Грчките официјални претставници признаваат дека договорот меѓу ЕУ и Турција да се спречи обидот бегалците и мигрантите да стигнат до Европа го намали бројот на луѓе кои се обидуваат да тргнат на тој пат, но оти многу доцни спроведувањето на дел од договорот за враќање на оние кои веќе стигнале во Грција.

DW.COM

Реклама