Грција – влада – парламент | Вести | DW | 30.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Грција – влада – парламент

*

Грчкиот парламент ноќеска по полноќ ќе гласа за доверба на владата на старо новиот премиер Костас Караманлис. Таму денеска се одржува расправа по владината програма што Карамнлис ја презентираше пред пратениците во петокот. Се очекува владата да добие поддршка со оглед дека сепак поседува тесно мнозинство од два пратеници. За неа се очекува да гласаат и пратениците од националистичкиот Народен православен собир ЛАОС, кој има вкупно 10 пратенички места.