Груевски со амбасадори на земји од НАТО | Вести | DW | 14.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Груевски со амбасадори на земји од НАТО

Реформите што се спроведуваат во Македонија како дел од критериумите за добивање покана за приклучување кон НАТО беа во средиштето на интересирањето на амбасадорите на земјите од Алијансата на вчерашната средба со македонскиот премиер Никола Груевски. Според изјавата на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој присуствуваше на средбата, владата очекува Македонија, Албанија и Хрватска наредната година да добијат покана за членство во НАТО.