Гејтс во Пекинг | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Гејтс во Пекинг

*

Во напорите САД и Кина да ги подобрат односите, шефот на државата и партијата Ху Џинтао го прими министерот за одбрана на САД Роберт Гејтс. И двајцата разговорите ги оценија како пријателски. Гејтс од својата страна нагласи дека упатил молба до Кина за поддршка во атомскиот спор со Иран. – САД во Советот за безбедност се залага за воведување остри санкции против Иран, Кина напротив бара натамошни преговори.