Германија чекор напред | Теми | DW | 26.01.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Германија чекор напред

Германската ракометна репрезентација за чекор поблиску до четвртфиналето на Светското првенство. Домаќините синоќа го совладаа првакот на Африка, Тунис со 35 спрема 28:

Возбудувањата допрва престојат

Возбудувањата допрва престојат

Предводена од извонредниот голман Хенинг Фриц кој беше прогласен и за најдобар играч на натпреварот, германската ракометна репрезентација како домаќин, и натаму може да сонува за висок пласман на светското првенство. Тимот на сојзуниот тренер Хајнер Бранд убедливо ја совлада екипата на Тунис. Капитенот Маркус Баур посебно ја истакна играта на голманот Фриц:

„Му даваме чувство дека е важен како и секој од нас, плус уште нешто што веројатно му помогна. Но, што е тоа ќе раскажам другпат„

Во наредните два натпаревара против фаворитот на првенството Франција и непредвидливот Исланд, на Германците им е потребна една победа за место меѓу првите четири во групата и пласман во четвртфиналето.