Германија цел на планиран терористички напад | Вести | DW | 12.01.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија цел на планиран терористички напад

*

Според меддиумски извештаи, милитантни исламисти планирале терористички напад во Германија. Наводно германските безбедносни власти добиле укажувања од иследници во Либан за планирана одмаздничка акција на приврзеници на Ал Каеда поради успесите на истрагите против лица за кои се претпоставува дека се терористи. Цел на нападот, според тие информации, требало да биде Сојузното министерство за правда во Берлин. Сојузното јавно обвинителство повете истражна постапка.