Германија фрла сѐ повеќе неискористени вакцини | Информации и анализи за Германија | DW | 09.08.2021
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Германија

Германија фрла сѐ повеќе неискористени вакцини

Со оглед дека побарувачката за вакцини опаѓа, а рокот на траење е ограничен, сè повеќе германски покраини ги фрлаат вакцините во отпад. Планот сега е вишокот да им се донира на сиромашните земји– но само векторските.

Од почетокот на пандемијата, Баварија фрли вкупно 53.000 дози вакцини од кои половината беа „пријавени дека се уништени“ само во јули. „Зголемениот број на фрлени вакцини летово е последица на намалениот интерес за вакцинација кај населението,“ соопшти баварското Министерство за здравство на прашање на медиумите. И во покраината Баден Виртемберг на 4000 дози вакцини АстраЗенека рокот им истече кон крајот на јули поради што се „соодветно уништени“, велат од тамошното Министерство за здравство. Слични акции се спроведени и во други германски покраини. Фрлените вакцини веќе беа испорачани во центрите за вакцинација. Нејасно е колку дози вакцини биле отстранети како неупотребливи во приватните лекарски ординации, бидејќи матичните лекари не се обврзани тоа никаде да го пријавуваат.

Вишокот вакцини на кои не им е истечен рокот на употреба покраините сега го враќаат на сојузната влада. Со оглед на тоа дека во моментов побарувачката за вакцини е значително помала од понудата, сојузното Министерство за здравство најави дека во август ќе престанат на покраините да им ги испорачуваат количините кои им следат според бројот на население. Во иднина ќе им бидат доставени само количините кои ќе си ги нарачаат според потребите.

Следат донации

Сега кога домашното население е подмирено, Германија најави дека во следните денови ќе испорача 1.3 милиони дози АстраЗенека преку КОВАКС иницијативата која понатаму им ги распределува на сиромашните земји. Сојузното министерство најави дека во август исто така ќе ги стопира понатамошните нарачки на вакцини од Џонсон и Џонсон во корист на останатите европски земји.

Повеќе:

-Сиромашните немаат вакцини - банкрот на моралот на богатите

-Германија од август почнува со донација на вакцини во странство

-„Подзаспана“ имунизација во Германија: 500 евра награда за вакцинирање?

Германија уште на 7 јули донесе одлука да донира 30 милиони вакцини АстраЗенека и Џонсон и Џонсон на трети земји. 80% од овие се наменети за КОВАКС системот, додека останатите 20% ќе им ги дадат директно на поединечни земји.

Вакцините од Бионтек/Фајзаер и Модерна нема да им се донираат на други земји – ќе останат складирани во централното складиште за вакцини за цела Германија.

Гледај видео 15:47

„Вакцината е единствено решение за излез од Ковид-кризата“

На меѓународен план ЕУ во моментов донира релативно малку вакцини на сиромашните земји. Според интерниот извештај на ЕУ од 2 август, САД до сега донирале 59,8 милиони дози во 45 земји, а за следниот период најавена е донација на уште 20 милиони дози.

Кина веќе донираше 24,2 милиони дози во 71 земја. ЕУ пак донирала само во 36 земји и тоа 7,9 милиони дози од кои 3,3 преку КОВАКС системот.

Кон крајот на минатата недела Жозеп Борел ја критикуваше ЕУ дека со нискиот број на донации во Африка и Латинска Америка ризикува во овие земји да го загуби влијанието во однос на Кина.