Германија – „торнада„ – Г8 | Вести | DW | 05.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Германија – „торнада„ – Г8

*

Германскиот министер за одбрана Франц Јозеф Јунг најави испитување на ангажманот на извидувачките авиони од типот торнадо за време на самитот на Групата Г8 во Хајлигендам.

„Го замолив шефот на Генералштабот да испита кој ја издал наредбата за летовите, за да можеме да зборуваме и за консеквенции„ – порача Јунг и додаде дека тој одобрил два извидувачки лета, но реално биле изведени седум. Цел на разузнавачките летови беа камповите на противниците на глобализацијата, кои масовно протестираа против одржувањето на самитот и политиката на најбогатите индустриски земји.