Германија терор | Вести | DW | 12.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија терор

*

Една недела по апсењето на тројцата осомничени за терор во Германија, Унијата Исламски Џихад од Узбекистан, поврзана со Ал Каеда, ја презеде одговорноста за планираните напади на американската воздушна база Рамштајн и други цели. Сојузниот министер за внатрешни работи Волфганг Шојбле изјави дека групата на интернет објавила соопштение во кое стои дека нападите требало да се изведат до крајот на годинава. Како цели биле наведени и конзулатите на САД и Узбекистан во Германија. Целта на нападите било повлекување на германските војници од воздушната база Термес во Узбекистан.