Германија се надева на натамошен дијалог со Иран | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија се надева на натамошен дијалог со Иран

Германската влада по ослободувањето на британските војници се залага и за напредок во спорот околу иранската атомска програма.Германскиот министер за надворешни работи и претседавач со Советот на ЕУ Франк Валтер Штајнмаер изјави:

„Направен е почеток и јас се надевам дека тој ќе ја отвори вратата за натамошни решенија најдени преку соработка.“

Штајнмаер потенцираше дека резолуцијата на ОН против Иран содржи понуда за преговори.