Германија – обединување | Вести | DW | 03.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија – обединување

*

Во германскиот град Шверин во тек е прославата по повод 17 годишнината од германското повторно обединување. Церемонијата започна со екуменска богослужба во катедралата во главниот град на сојузната покраина Мекленбург Предна Померанија. На свеченоста се присутни сојузната канцеларка Ангела Меркел, претседателот Хорст Келер и претседателот на парламентот, Норберт Ламерт. Присутни се и повеќе од 100 членови на дипломатскиот кор во Германија. Канцеларката Меркел изјави дека натамошната обнова на источниот дел на земјата е еден од врвните приоритети на нејзината влада, на кој треба уште да се работи.