1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

Германија: Курсевите по украински јазик целосно пополнети

Вилијам Брајан
26 април 2022

Во Германија досега имаат пристигнато најмалку 370 илјади бегалци од руската инвазија врз Украина. Бројни германски семејства и поединци имаат прифатено дома Украинци и сега го учат нивниот јазик, за да можат подобро да ги разберат нивните потреби и страдања.

https://www.dw.com/mk/%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BA%D1%83%D1%80%D1%81%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%BE-%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA-%D1%86%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8/video-61595813
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Зградата на владата на Република Северна Македонија

Инаетот како главен енергенс

Mazedonien DW-Korrespondentin aus Skopje, Katerina Blazevska
Катерина Блажевска
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница