1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Deutschland I Demonstration von Rechtsextremisten und «Reichsbürgern» in Berlin
Фотографија: Fabian Sommer/dpa/picture alliance
Закон и правосудство

Германија: Десничарски екстремисти планирале напади

ЖА / дпа
14 април 2022

Чет-група на Телеграм планирала бомбашки напади врз инфраструктурата заради доведување до „ситуација слична на граѓанска војна“, како и киднапирање на министерот за здравство Карл Лаутербах.

https://p.dw.com/p/49wcD

Во повеќе германски покраини полицијата извршила рации против членови на чет-група, кои планирале напади со експлозив и грабнување на „познати личности од јавниот живот“, соопшти денеска надлежното Обвинителство од Кобленц.

Според соопштението, бил извршен претрес на 20 објекти во покраините Рајнланд-Фалц, Баден Виртемберг, Бранденбург, Баварија, Долна Саксонија, Северна Рајна Вестфалија, Саксонија, Шлезвиг-Холштајн и Тирингија.

Во спроведување на акцијата биле вклучени 270 полициски службеници, меѓу кои и припадници на специјалните единици.

Осомничените се Германци на возраст од 41 до 55 години, кои се соочени со обвинение за подготовка на тешки кривични дела на насилно загрозување на државата и прекршување на законите за оружје и за контрола на воено оружје. Лицата против кои се води акцијата припаѓаат на милјето на  антикорона протестите  и на  десничарското и движењето Граѓани на Третиот рајх.

При претресите се откриени и одземени оружје, муниција, пари во кеш, злато и сребро. Многумина од осомничените се приведени и против нив е побаран налог за апсење. Чет групата „Обединети патриоти“ конкретно планирала напади и уништување на објекти на мрежата на електрична енергија за да предизвика целосен прекин на струјата во земјата – комплетен „блекаут“. „Со тоа, според идеите на осомничените, би се предизвикала состојба слична на граѓанска војна и конечно би бил соборен демократскиот систем во  Германија“,  се вели во соопштението на Обвинителството и Криминалистичката служба на Рајнланд-Фалц. Освен тоа, составен дел од плановите на групата било „киднапирање на познати личности од јавниот живот. Поименично како цел е наведено името на сојузниот министер за здравство, Карл Лаутербах.

Gesundheitsminister Karl Lauterbach
Сојузниот министер за здравство Карл ЛаутербахФотографија: Bernd von Jutrczenka/dpa/picture alliance

„На некои од негаторите на коронавирусот не им е до борба против вакцинирањето или мерките за справување со  пандемијата.  Тие се борат против нашиот демократски уставен поредок. Но, тие нема да успеат, нема да дозволам да бидам поколебан, туку и натаму ќе се залагам за заштита на целокупното население. Овој пример ја покажува поделбата во нашето општество. Нејзиното надминување и повторното здобивање на довербата останува цел на мојата политика“, изјави Лаутербах за „Билд ам зонтаг“. 

Истрагата против членовите на групата траела од октомври минатата година.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Bilderchronik des Krieges in der Ukraine | Bulgarien - Protest

Има ли руски зачин во македонско - бугарската чорба?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница