1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Deutschland Coronavirus | Saarland startet Modellprojekt
Фотографија: Oliver Dietze/dpa/picture alliance
Здравје

Од недела - олеснувања за вакцинираните и оздравените

ЕМФ
7 мај 2021

За повеќе милиони луѓе во Германија кои се целосно вакцинирани против коронавирусот или прележале Ковид-19, од недела нема да важат многу корона-рестрикции.

https://p.dw.com/p/3t6Tx

Германскиот Бундесрат денеска гласаше „за“ уредбата на Владата со која се укинуваат дел од корона-рестрикциите за лицата кои се целосно вакцинирани (добиле две дози од вакцините, освен во случајот со вакцината Џонсон и Џонсон, каде е потребна една доза) или кои прележале Ковид-19. Веднаш потоа германската министерка за правда Кристине Ламбрехт оцени дека е направен „многу важен чекор кон нормалност“ и објави: „Уредбата сега може да стапи во сила во недела (9.05.)“.

Ламбрехт објасни дека на вакцинираните и оздравените нема да им биде потребен негативен корона-тест кога ќе одат на купување или на фризер. Нивните приватни средби се исто така без ограничувања, а карантин може да биде им биде определен само во исклучителни случаи. „Ако бројот на заразени се намалува и натаму, брзо ќе бидат преземени и други чекори“, најави министерката за правда. Сепак, и вакцинираните и оздравените и натаму ќе мора да носат маски и да се држат до пропишаното растојание.

Повеќе: 

Германија: Олеснувања за вакцинираните и оздравените

Чудото од Лиг- германско село без ниту еден случај на Ковид-19

Во Германија целосно вакцинирани се околу 7,4 милиони луѓе, или 8,8% од населението. Најмалку една доза од вакцините имаат примено 26,2 милиони луѓе, или 31,5% од населението.

Со оглед на тоа што се намалува бројот на заразени лица, министерот за здравство Јенс Шпан предупреди да не се биде сосема безгрижен и да не се премине на пребрзо разлабавување на мерките.

На ниво на државата бројот на новоинфицирани лица на 100.000 жители во период од седум дена е паднат на 125,7. Пред една недела тој изнесуваше 153,4.

Како Германците се справуваат со „неомилениот“ полициски час?

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Парламент Северна Македонија

Нема договор за други интервенции во Уставот

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница