Германија – Авганистан | Вести | DW | 04.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Германија – Авганистан

*

Германската влада има намера повеќе да се сконцентрира врз цивилна обнова на Авганистан. Ангажманот на Бундесверот во оваа земја ќе биде само поддршка за обновата, пренесува весникот "Зидојче цајтунг" од предлог-документот што утре треба да се надје на разгледување во владиниот кабинет во Берлин. Во него меѓутоа е содржано и ветување за натамошно учество во меѓународните мировни мисии за Авганистан, вклучувајќи ги и борбените операции од “ендјуринг фридом“.