Втор круг претседателски избори во Франција | Вести | DW | 06.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Втор круг претседателски избори во Франција

Во Франција почна вториот круг претседателските избори. 45 милиони жители со право на глас се повикани да одлучат кој ќе биде наследникот на Жак Ширак. Фаворит по првиот круг избори е поранешниот министер за внатрешни работи Николас Саркози. 52 годишниот конзервативен политичар, според последните анкети води пред неговата конкурентка социјалистот Сеголен Ројал. Во француските прекуокелански области се гласаше вчера. 12 годишниот мандат на претседателот Жак Ширак завршува на средината на месецов. Претпладнево е забележано висок одзив од 34 проценти.