Втор круг парламентарни избори во Франција | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Втор круг парламентарни избори во Франција

*

Денеска во Франција се одржува вториот круг парламентарни избори. Французите треба да ги изберат преостанатите 467 од вкупно 577 пратеници. Анкетите покажуваат дека мнозинство ќе освои партијата на конзервативниот претседател Никола Саркози. Од досега освоените 110 места во првиот круг, опозиционите социјалисти добија само едно место.