1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Закон и правосудство

Потврдени пресудите на Груевски и Јанкулоска за „Тенк“

18 септември 2020

Странува збор за пресуди за предметот „Тенк“, во кој поранешниот премиер беше осуден на две години затвор а ексминистерката за внатрешни работи на казна затвор во траење од 4 години.

https://p.dw.com/p/3ifGv
Mazedonien Justiz Amtsgericht
Фотографија: DW/P. Stojanovski

Врховниот суд на Република Северна Македонија во соопштение објавено на веб-страницата на судот, ја информира јавноста дека на 17-ти септември 2020 година, одлучило по предметите заведени под КВПКОК2КВПбр.6/19 и КВПКОК2КВПбр.7/19, кои се оформени по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда, поднесени од осудените Никола Груевски, Ѓоко Поповски и Гордана Јанкулоска.

Mazedonien Anti-Regierungsproteste in Skopje
Фотографија: picture-alliance/AP Photo/B. Grdanoski

„Со донесените пресуди Врховниот суд на Република Северна Македонија ги одби поднесените барања на осудените, поднесени лично од нивна страна и преку нивните бранители и ги потврди пресудите на Апелациониот суд Скопје“, соопшти Врховниот суд.

Странува збор за пресуди за предметот „Тенк“, во кој поранешниот премиер Никола Груевски беше осуден на две години затвор за примање награда за противзаконито влијание за набавката на луксузен „мерцедес“, а поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски на 6 години и шест месеци за злоупотреба на службена должност и овластување.

Повеќе:

-Само уште Иванов може да го спаси Груевски од затвор

-„Тенкот“ на Груевски ја чинеше Јанкулоска шест години затвор

-Експремиерот Никола Груевски ќе мора две години во затвор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, беше прогласена за виновна за кривичното дело злоупотреба на службената положба и овластување, и осудена на казна затвор во траење од 4 години. Лани во јуни Врховниот суд и го прифати барањето на Јанкулоска за одложување на извршување на казната, сè до одлучување по нејзиното поднесено барање за вонредно преиспитување на правосилната пресуда од страна на Врховниот суд.

 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Плакат на протести против Никола Груевски и неговата власт
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница