Во Хаг почнува процесот против Делиќ | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Во Хаг почнува процесот против Делиќ

*

Во хашкиот трибунал денеска започнува судењето против генерал Расим Делиќ, командантот на главниот штаб на Врховната команда на Aрмијата на Босна и Херцеговина. Обвинет е за воени злосторства извршени врз Срби и Хрвати за време на војната. Се товари за воена командна одговорност, односно дека и покрај тоа што знаел за злосторствата на своите потчинети не преземал ништо да ги спречи или казни извршителите.