Во светот има 14 милиони бегалци | Вести | DW | 12.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Во светот има 14 милиони бегалци

*

Бројот на бегалци во светот го достигнал најголемото ниво од 2001 година до сега. 14 милиони луѓе во светот се во бегство, соопшти американскиот комитет за бегалци и имигранти. Тоа се два милиони повеќе од минатата година. Најголемиот дел од нив се бегалци од Ирак.