Во ноември предвремени избори во Данска | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во ноември предвремени избори во Данска

*

Премиерот на Данска Андерс Фог Расмусен најави предвремени парламентарни избори за 13 ноември. Регуларен изборен термин би бил дури во февруари 2009-та година. Поради солидниот стопански пораст и ниската стапка на невработеност, анкетите и’ предвидуваат добар резултат на сегашната христијанско-либерална коалиција што ја сочинува малцинската влада на Данска, предводена од Расмусен.