1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

„Во националниот парк се штетни сите хидроцентрали“

Деница Чадиковска / Ардит Тоца
13 ноември 2019

Еколошките организации се спротивставуваат на изградба на мини-хидроцентрали во областа Либражд, во Албанија, нагласувајќи дека се нарушува рамнотежата на екосистемот.

https://p.dw.com/p/3Svm6
Albanien | Wasserwerk | Librazd
Фотографија: DW

Состојбата со хидроцентралите на подрачјето на националниот парк Шебеник-Јабланица во Либражд, Албанија, се чини алармантна. Загриженоста дополнително ја поттикнаа и еколошките организации кои се спротивставија на нивната изградба.

Albanien | Wasserwerk | Librazd
Фотографија: DW

Хасан Делиу од организацијата „АлбПрирода“ е запознат со состојбата на хидроцентралите во областа Либражд и вели дека мини-хидроцентралите ја нарушуваат целата рамнотежа на екосистемот.

Повеќе во видеото:

#dw_BalkanBooster: „Во националниот парк се штетни сите хидроцентрали“

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Лидерска средба со извесен исход: Христијанс Мицкоски и Димитар Ковачевски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница