Во Алжир уапсен еден од лидерите на Ал Каеда | Вести | DW | 20.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Алжир уапсен еден од лидерите на Ал Каеда

*

Во Алжир е уапсен еден од лидерите на терористичката мрежа Ал Каеда. При апсењето на Фатех Будербала се пронајдени 800 килограми експлозив и три конструирани бомби, како и материјал за изработка на бомби. Будербала се криел14 години. Во последниве месеци во Алжир се случија повеќе терористички напади за кои одговорноста ја презеде Ал Каеда.