Вонредна состојба во делови од БиХ поради поплавите | Свет | DW | 15.05.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Вонредна состојба во делови од БиХ поради поплавите

Поради поплави по поројните дождови, во Босна и Херцеговина е прогласена вонредна состојба во повеќе градови.

Дождот кој не престанува од неделата предизвика големи проблеми во делови од Босна и Херцеговина. Поради поплави е прогласена вонредна состојба во повеќе градови и наредена е евакуација во подрачјката кои се загрозени од поплави.

Реките се прелеани во регионите околу Приједор, Бања Лука, Бихаќ и Добој, соопштија босанските власти. Поплавени се повеќе стотици куќи, како и стотици хектари обработливо земјиште.

Bosnien-Herzegowina Überschwemmungen (picture-alliance/AP Photo/D. Bandic)

Православна црква во Приједор

Повеќе патишта во загрозените региони се непроодни поради надојдената вода или лизгање на земјиштето. Во регионот на Жепче, во северна Босна, се трага по шестогдишно дете, кое било однесено од надојдената вода.

Премиерот на Република Српска, Радован Вишковиќ, изјави дека „опасноста не е помината“ и ги повика граѓаните „да ги следат упатствата на властите, без да влегуваат во паника“.

Bosnien-Herzegowina Überschwemmungen (picture-alliance/AP Photo/D. Bandic)

Граѓаните во поплавените региони се повикани да ги следат упатствата на властите

Раководителот на метеоролошкиот институт на Репоублика Српска, Томислав Шајиќ, за денеска најави нови врнежи од дожд, но не толку силни како во претходните денови.

Поплави има и во Хрватска. Најлоша е состојбата во Костајница, на границата со БиХ, изјави Зоран Чавловиќ од Националниот центар за борба против поплави. Сппоред агенцијата Хина, дел од градот нема струја и вода за пиење. Десетици куќи се поплавени и во Карловац. Хрватската државна телевизија јави дека пожарникари во тој регион спасиле седум туристи, меѓу нив и две деца, од поплавен камп на брегот на реката Корана.

Bosnien-Herzegowina Überschwemmungen (picture-alliance/AP Photo/D. Bandic)

Дождови се најавени и за денеска

Во мај 2014 година од поплави во Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија беа погодени речиси два милиони луѓе. Во катастрофата животот го загубија 77 лица, од кои 51 во Србија.

Гледај видео 01:30

Дожд и ветрови однесоа сѐ пред себе во БиХ и Хрватска

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама