Владата на Груевски доби доверба | Вести | DW | 08.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Владата на Груевски доби доверба

*

Македонскиот парламент доцна синоќа и изгласа доверба на владата на премиерот Никола Груевски. За довербата гласаа 65 пратеници, против се изјаснија 43. Премиерот Никола Груевски воочи гласањето изјави дека барањето на СДСМ било легитимен и демократски потег. Тој порача дека ќе продолжи да работи на остварување на ветувањата. Претходно лидерот на СДСМ Радмила Шеќеринска изјави дека интерпелацијата не била поднесена за да се урне владата, туку да се покаже дека паѓа нејзината политика.