Вечер средба Меркел – Путин | Вести | DW | 14.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вечер средба Меркел – Путин

*

Во рамките на седмиот ”Петерсбуршки дијалог” во Визбаден денеска ќе дојде до средба на германскиот канцелар Ангела Меркел со претседателот на Русија Владимир Путин. Во редовната недела видео-порака Меркел се изјасни за партнерство со Русија, и покрај растечката затегнатост меѓу Москва и Западот. ”Германија и Русија ги поврзува стратегиско партнерство. Ние сакаме добри односи на сите нивоа и во многу области” – нагласи Меркел во видео-пораката.