Буш повикува на политичко помирување во Ирак | Вести | DW | 02.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш повикува на политичко помирување во Ирак

*

По владината криза во Ирак, американскиот претседател Џорџ Буш го повика ирачкиот премиер Нури Ал Малики на политички реформи во земјата. Потребно е да се обединат сите спротивставени фракции во земјата, изјави Буш. Повикот на Буш следува по повлекувањето одвладата на најголемата партија на сунитите во земјата. Агенциите и натаму јавуваат за бомбашки напади во земјата. Во последното деноноќие се јавува за 50 загинати.