Буто има намера да се врати од егзил во Пакистан | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буто има намера да се врати од егзил во Пакистан

*

Поранешната премиерка на Пакистан Беназир Буто има намера да учествува на изборите во земјата планирани за оваа година. За Зиддојче Цајтунг таа изјави дека ќе се врати во Пакистан и покрај заканата за затварање од страна на претседателот Первез Мушарав. Буто, по префрлувањата за корупција во 1999 година замина во егзил во Лондон, Вашингтон и Дубаи. Таа го предупреди Мушарав од натамошно зајакнување на милитантните и религиозните групи дококу изборите не бидат фер. Изборен термин сеуште нема.