Бундестаг – анти допинг | Вести | DW | 06.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бундестаг – анти допинг

*

По повеќегодишна дискусија германскиот Парламент донесе закон за борба против допингот во спортот. Во иднина и лицата кои поседуваат или тргуваат со забранети средства што можат да се користат за допинг може да бидат осудени на затворски казни до 10 години. Дури и поседувањето поголеми количества вакви супстанции ќе биде казниво. Според новиот закон спортистите кои користат недозволени средства и понатаму им подлежат на соодветните спортски судски органи. Опозицијата во парламентот го критикуваше законот како премногу либерален.