Будно следење на ситуацијата околу Косово | Македонија | DW | 21.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Будно следење на ситуацијата околу Косово

Статусот на Косово не е прашање само на Србија,соседите,туку и пошироко.Но,најзасегнат е регионот,кој сака стабилност.Сите се надеваат на мирољубиво решение

default

Во Македонија владее претпазливост во врска со соседот

Регионот го очекува безбедносна нестабилност од низок интензитет,оцени неделава макеоднскиот претседател Бранко Црвенковски,повикувајќи се на аналитички кругови.

Македонскиот премиер не го коментираше прашањето дали е запознат со информација за регионален распоред за четири кругови држави што сукцесивно ќе го признаваат независно Косово.