Браун пристигна во изненадувачка посета на Ирак | Вести | DW | 02.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Браун пристигна во изненадувачка посета на Ирак

*

Британскиот премиер, Гордон Браун пристигна во изненадувачка посета на Ирак. Непосредно по пристигн уавњето тој имаше средба со ирачкиот премиер, Нури Ал Малики. Браун има намера со ирачкото раководство да разговара за датумот кога ирачките безбедносни сили во Басра ќе ја преземат контролата во свои раце. Во регионот на Басра сеуште се стационирани околу 5 250 британски војници.