Бран протести во Франција | Вести | DW | 20.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бран протести во Франција

*

Франција ја зафати бран штрајкови против планираните економски реформи на претседателот Саркози. Покрај железница која штрајкува една недела, од денеска работата ја прекинаа и околу пет милиони вработени во јавните служби. Бараат поголеми плати и помали кратења на работни места. Поради штрајкот во земјата отпаѓа речиси секој втор воз и голем број метроа.