Борби во Шри Ланка | Вести | DW | 14.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби во Шри Ланка

*

Во тешките борби на северот на Шри Ланка се убиени најмалку 11 тамилски бунтовници и еден војник, соошти министерството за одбрана на таа земја. Граѓанската војна меѓу армијата и тамислките сепаратисти се комнцентрира во северната провинциа на островот, откако владата ги потисна бунтовниците од источните делови на земјата. Високиот комесар на ОН за човекови права Луиз Арбур во Коломбо, главен град на Шри Ланка, искажа загриженост поради ситуацијата во земјата.