Борби во Авганистан | Вести | DW | 21.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Борби во Авганистан

*

Во борбите на југ и исток од Авганистан биле убиени повеќе од 50 талибански борци. Министерството за одбрана во кабул соопшти дека во источната провинција Кунар, војниците на меѓународната мисија ИСАФ и на авганистанската армија, воделе борби со бунтовниците при што биле убиени 20 талибанци. Други 30 се убиени во провинцијата Хелманд. Во меѓувреме, претседателот на Авганистан, Хамид Карзаи повика на засилена борба против исламистичкиот тероризам, зашто тој претставува погрешна слика за вистинскиот Ислам.