Бомбашки напад во Багдад | Вести | DW | 01.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бомбашки напад во Багдад

*

Најмалку 15 лица загинаа, а 20 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во шиитскиот кварт Карада во Багдад. Полицијата соопшти дека атентаторот се дигнал во воздух со својот автомобил пред популарен трговски центар. Агенциите јавуваат и за тројца загинати американски војници во бомбашки напад врз нивна патрола во близина на Багдад. Во инцидентот се повредени уште шестмина војници.