Блер во Ирак | Вести | DW | 21.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блер во Ирак

Еден месец пред најавеното напуштање на функцијата , британскиот премиер Тони Блер го посети Ирак . Тој најави дека подршката за Ирак ќе продолжи и по неговото заминување од премиерската функција:

„Политиката што ја спроведував е политика на на целата влада . Така што сугирен сум дека и кога ќе ја напуштам функцијата подршката за Ирак ќе продолжи“- истакна Блер кој уште ја повика владата во Багдад да ги засили напорите за национално помирување во Ирак.