Березовски против Путин | Вести | DW | 13.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Березовски против Путин

Рускиот милијардер и критичар на Кремељ Борис Березовски, според сопствени извори се залага за насилно соборување на власта во Русија. За британскиот весник Гардијан Березовски рече дека поддржувал личности од опкружувањето на претседателот Путин, кои подготвуваат пуч. Не било можно, да се постигне разрешување на Путин со демократски средсва. Руското јавно обвинителство најави отварање на нов судски порцес, против милијардерот кој живее во егзил во Лондон.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров побара испорка на Березовски од Велика Британија во Русија.