Бенедикт 16 во Бразил | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бенедикт 16 во Бразил

Папата Бенедикт 16 ги предупреди младите во Латинска Америка од дрога, корупција и секс пред бракот. Пред десетици илјади млади Христијани на фудбалскиот стадион во Сао Паоло Бенедикт побара од младите да се залгаат за човековите права и животната средина.

Жестоките изјави на Папата во однос на ставот кон абортусот, предизвикаа реакции, поради што беразилскиот министер за здравство вербално го нападна Папата.