Бемба го напушти Конго | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бемба го напушти Конго

Лидерот на опозицијата во Конго, Жан Пјер Бемба заедно со семејството денеска ја напушти земјата и замина за Португалија. Бебма на 22 март побара азил во Амбасадата на Јужна Африка во Киншаса откако владините сили ги разбија неговите герилци во судирите околу главниот град во кои загинаа околу 200 лица. Според официјалното соопштение Бемба заминал во Лисабон на лекување на стара фрактура на ногата.