Белград бара конструктивност од Скопје | Вести | DW | 24.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Белград бара конструктивност од Скопје

*

Српскиот вицепремиер Божидар Ѓелиќ претпладнево на разговорите во Скопје побара од македонските власти да играат конструктивна улога во решавањето на косовското прашање. Синоќа во Вашингтон косовскиот претседател Фатмир Сејдиу на разговорите со американската државна секретарка Кондолиза Рајс, изјави дека Приштина нема еднострано да прогласи независност. Инаку попладнево парламентот во Белград ќе расправа по владината предлог резолуција, во чиј текст стои дека Косово е неотуѓив дел од Србија. Покрај подготвенсота за продолжување на преговорите, во резолуцијата се предупредува дека каква било независност за покраината ќе претставува опасност и ќе предизвика соодветен одговор на државните органи во Србија согласно меѓународното право.