Без победник на претседателските избори во Словенија | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Без победник на претседателските избори во Словенија

*

Претседателските избори во Словенија ќе бидат решени дури во вториот круг, по три недели.Во првата изборна рунда вчера ниеден од седумте кандидати не го доби потребното двотретинско мнозинство. Најголем број гласови, 28,5 проценти, освои поранешниот премиер и сегашен европратеник Лојзе Петерле. Во вториот круг тој ќе се натпреварува против поранешниот словенечки амбасадор Данило Турк, кој освои 24,45 насто од гласовите.