Бегалски камп на поранешна депонија | Информации и анализи за Балкан | DW | 03.07.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Балкан

Бегалски камп на поранешна депонија

Мигрантите, кои на патот кон западна Европа, се заглавени во Босна и Херцеговина минуваат низ вистинска голгота. Мрачен пример е прифатниот центар Вучјак кај Бихаќ.

Местото каде што сега се наоѓа прифатниот центар со децении беше градска депонија. Преку депонијата е нанесен само слој земја. Населението зборува дека тука сѐ почесто се појавуваат гасови, како метан. Границата со ЕУ (Хрватска) е оттаму одалечена само 5 километри, а помеѓу има мински полиња. Тука постои само смрдеа, 3 шатора и резервоари за питка вода. Нема тоалети, тушеви, струја, како ни болничари. Но, се чини дека драматичната состојба во која се наоѓаат мигрантите во кампот на Вучјак  како и нивниот апел за итна помош не го засега никого. За тоа сведочи и следнава фотогалерија на Дирк Планерт: 

 

DW.COM

Реклама