Бан побара запирање на насилствата во Сомалија | Вести | DW | 21.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бан побара запирање на насилствата во Сомалија

Генералниот секретар на ОН , Бан Ки Мун побара запирање на борбите во Сомалија . Ривалските групи треба да продолжат со разговорите и да му стават крај на 16 годишното насилство на Рогото на Африка- порача Бан Ки Мун. Советот за безбедност на ОН одобри испраќање на мировни трупи на Африканската Унија во Сомалија кои би требало да бројат 8 илјади војници. Досега во главниот град Могадишу пристигнаа само два помали батаљона од Уганда.