Банките да „подметнат грб“ во „раздолжувањето“ на Грција | Економија | DW | 17.10.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Банките да „подметнат грб“ во „раздолжувањето“ на Грција

Германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле се залага на Грција да и’ бидат простени повеќе долгови отколку што досега беше договорено. Се преговара околу тоа банките да се откажат од 50% до 60% од побарувањата.

default

Германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле

Банките треба преземат поголем дел од товарот, што се однесува до долговите на Грција. Досега договорените 21% очигледно не се доволни, посочува германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле. „Учеството на приватниот сектор мора да биде доволно за да може со Грција да најдеме долготрајно решение!“

Се преговара околу тоа банките да се откажат од 50% до 60% од побарувањата. Поконкретни бројки ќе договорат шефовите на држави и влади на самитот следната недела.

На викендот, илјадници луѓе демонтрираа против се’ поголемите пакети за спас на банките, како и нивната преголема моќ. Сега политиката мора да докаже дека таа ги поставува правилата, а не дека се поведува по берзите, вели Шојбле. Тој сериозно ја сфаќа загриженоста на граѓаните.

Прилогот можете да го видите и како Видео на денот!

Автор: Бенјамин Ајсел / Горан Чутаноски

Редактор: Жана Ацеска