Ахерн води на изборите во Ирска | Вести | DW | 25.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ахерн води на изборите во Ирска

Според првичните прогнози на вчера одржаните парламентарни избори во Ирска најсилна е владеачката партија Фиана Фина на премиерот Берти Ахерн. Тие имаат околу 41% од гласовите. Според прогнозите опозиционата Лева алијанса на центарот имал околу 36% од гласовите. Поради комликуваниот изборен систем во Ирска, официјалните резултати се очекува да бидат познати во сабота.