1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Mazedonien Orce Kamcev im Sistina Krankenhaus in Skopje
Фотографија: Imago/Pixsell

(Аудио) Разговорите меѓу Камчев и Јовановски

9 август 2019

Италијанскиот весник Ла Верита веќе објави две серии разговори меѓу актерите во аферата „Рекет“, но во меѓувреме ги направи достапни сите снимки кои ги поседува на оваа тема. Тука можете да ги слушнете во аудио формат

https://p.dw.com/p/3NctR

Аудио документација во траење од над 12 минути утрово осамна на Јутјуб во која се пренесуваат серија разговори меѓу Јордан Камчев, Бојан Јовановски, Зоран Милевски поврзани со случајот „Рекет“, а во еден момент се појавува и гласот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Не се работи само за последниот текст во весникот Ла Верита во кој е вклучено и видео со четири разговори, туку, како што велат од весникот, „за комплетните снимки од разговорите во случајот Рекет“.

Делумно транскрибираните разговори можете да ги прочитате тука. 

Сепак, голема е веројатноста дека тоа не е се што се однесува до материјалите на Камчев. Според сознанија на ДВ, Камчев располагал со докази од повеќечасовен снимен материјал. 
Се работи за вкупно осум разговори меѓу сведокот-жртва и осомничените во случајот „Рекет“. 
Сите разговори можете да ги слушнете во нашиот Подкаст: 

Разговорите меѓу Камчев и Јовановски


 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Христијан Мицкоски, Александар Николовски, Аналена Бербок, Скопје

Мицкоски: Човек со план... за статус-кво

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница