Ариел Шарон во кома до сабота | Теми на денот | DW | 06.01.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Ариел Шарон во кома до сабота

Здравствената состојба на 77 годишниот израелски премиер , втор ден по тешкиот мозочен удар и натаму е критична.

default

Невролозите во болницата Хадаса ,одлучија Ариел Шарон во наредните 48 до 72 часа , по двете сложени операции на мозокот , да остане во длабока наркоза . Тој дотогаш ќе биде во вештачки одржувана кома и приклучен на респираторни апарати со цел , како што соопшти директорот на болницата Хадаса , да му биде пружена можност да се извлече од тешката траума. Шломо Мор Јозеф соопшти дека зениците на израелскиот премиер реагирале на светло што значи дека неговиот мозок е активен .

„Премиерот Шарон сеуште се наоѓа на неуролошкото одделение за интензивна нега. Сите негови животни функции се во рамките на нормалното . Господинот Шарон е под седативи , анестезија и дише преку апарати. Целта на ваквиот третман е да биде намален притисокот во неговиот мозок“

Шарон инаку беше пренесен во болницата Хадаса во средата навечер откако претрпе тежок мозочен удар, а лекарите со часови се бореа на оперативната маса да го запрат крварењето во неговиот мозок.

Инаку Шарон пред само две и пол недели доживеа помал мозочен удар и само два – три дена потоа им се врати на работните обврски. Обојпат премиерските овластувања беа префрлени на неговиот заменик Ехуд Олмерт .

Многумина во Израел веќе веруваат дека ова значи и крај на политичката кариера на Шарон , кој е историска фигура во еврејската држава и во моментов најпопуларен политичар во земјата . Домашни но и странски набљудувачи предупредредуваат на можен политички хаос во земјата , што би се одразил и на односите со Палестинците но и на целиот Блиски Исток .

Меѓутоа официјалните израелски претставници ја отфрлаат таквата можност . „Владата функционира , Израел функционира“ – тврдат Шароновите соработници меѓу нив и Даниел Ајалон , израелскиот амбасадор во САД :

„ Нема да има никаков хаос. Не очекувам такво нешто. И мислам дека прерано да се шпекулира за што било. Господинот Шарон сега е во болница и му посакувам се најдобро. Ситуацијата очигледно е сериозна , но се надевам дека тој ќе се извлече од неа. Но во секој случај Израел има силна и долготрајна демократија со силни институции и владеење на законот“ – вели Ајалон.

Реклама