Авионска несреќа во Тајланд | Вести | DW | 16.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Авионска несреќа во Тајланд

*

Најмалку 61 лице загина а 40 се сметаат за исчезнати во авионска несреќа на островот Пукет во Тајланд. Патничкиот авион на нискобуџетна домашна авиокомпанија при обидот за слетувањето излетал од пистата и завршил во пламен во блиската шума. 29 од вкупно 130 патници и членови на екипажот ја преживеале несреќата. Половина од патниците биле европски државјани. Сеуште не се познати причините за несреќата.